Napsal Ondřej Myška - webmaster   
15.07.2008

 

 

 

 

 

Cikánka


Východně od Svratky je jiná zajímavá část města, zvaná Cikánka. Řeka Svratka ji také historicky dělí na českou a moravskou část. Vznik souvisí s vybudováním železného hamru v roce 1717.

Česká Cikánka.jpgČeská Cikánka, u mostu.jpgI když nebyl název osady bezpečně objasněn, zdá se být pravděpodobná domněnka regionálních pracovníků, kteří pojmenování osady spojovali s dělníky cikánského původu, pracujícími v hamru.

Podle lidového podání sem před mnoha lety zavítali Cikáni a jedna žena zde zemřela a byla pochována. Začalo se tady říkat "U Cikánky" a od toho byl odvozen název osady.

Hamr, založený v roce 1717 zde fungoval do konce 18. století. Od roku 1804 do požáru v roce 1896 byla v bývalém hamru papírna, kterou měla pronajata od vrchnosti rodina Fischerova, (rodiště Petra M.Fischera). V roce 1897 zakoupila objekt vídeňská pilníkářská firma Rudolf Schmied. Po 1. světpvé válce zde pilníkářství provozovala firma Vambera. Po druhé světové válce se sem nastěhovala firma Tohos, která vyrábí hokejky. Moravská Cikánka.jpg

Osada Česká Cikánka bývala součástí obce Svratouch, v roce 1950 byla připojena ke Svratce, se kterou stavebně srostla.Osada Moravská Cikánka již patřila na Moravu, pod obec Moravské Křižánky. Ke Svratce byla připojena v roce 1949.

Dnes mimo stálých obyvatel sem za rekreací dojíždí mnoho chalupářů. U hotelu Svratka vybudovaného v 80. letech se nachází sjezdový ski areál s vlekem, umělým zasněžováním s možností nočního lyžování. Nedaleko od hotelu se nachází devítijamkové golfové hřiště

Za osadou, na kraji lesa byla v letech 2005-2006 zbudována čistírna odpadních vod pro město Svratku.

ČOV.jpg

Aktualizováno ( 02.04.2012 )
 

Hlavní nabídka


www.svratka.cz